Quantcast
Channel: usuwanie bakterii – Odwrócona osmoza, Filtry do wody
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Jak dobrać filtr do wody? Część druga – filtry na całe domy i mieszkania

$
0
0

Uzdatnianie wody na całe domy i mieszkania:

W takim przypadku jak dobór odpowiedniego filtra na cały dom lub mieszkanie, istotna jest wydajność urządzenia, która musi być dobrana tak, aby nie powstało zbyt duże tłumienie ciśnienia w instalacji wodnej, co odbije się na komforcie korzystania z bieżącej wody oraz może wpłynąć na prawidłową pracę urządzeń typu pralka, zmywarka czy też kostkarka w lodówce.

Filtry wodne, dedykowane na całe instalacje wodne, skonstruowane są tak, aby w minimalnym stopniu powodowały spadki ciśnienia oraz aby wydajności uzdatnionej wody liczone w litrach, były możliwie duże, co pozwoli na komfortową ich eksploatację (długie okresy między wymianami materiałów zamiennych jak wkłady, złoża itp). Niestety coś za coś – takie filtry są sporo droższe od rozwiązań o mniejszych wydajnościach. Przykładowo, obudowa filtrów o małej wydajności, kosztuje kilkadziesiąt złotych a funkcjonalnie takie same obudowy, ale dedykowana na całe instalacje w dużych mieszkaniach i domach, kosztuje grubo ponad 100 zł.

Wkłady zamienne do filtrów dużej wydajności, mają również dłuższą żywotność – pozwala to na dłuższe ich użytkowanie.

W grupie urządzeń do filtracji wody w całym domu (w domyśle również w całym dużym mieszkaniu), znajdują się:

  • korpusy narurowe, nazywane również filtrami narurowymi czy też obudowami narurowymi
  • centralne urządzenia, dedykowane do selektywnego usuwania konkretnych zanieczyszczeń chemicznych
  • lampy UV o dużej wydajnościKorpus Big Blue BB narurowy

Korpusy narurowe to uniwersalne obudowy w których umieszcza się wkłady o różnym spektrum działania. Przykładowe wkłady to:

  • Sedymentacyjne (inaczej: mechaniczne): zatrzymują one nierozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia o wielkości nie przekraczającej zdolności filtracji wkładu. Typowe dokładności filtrowania wkładów sedymentacyjnych, to: 1, 5, 10, 20, 50 i 100 mikronów. Wkłady wykonane są z włókniny polipropylenowej, sznurka polipropylenowego, celulozy lub poliestru.
  • Węglowe: wykonane z granulowanego węgla aktywowanego lub też ze sprasowanego węgla w postaci tzw. bloków węglowych. Wkłady te wyprodukowane są z aktywowanego węgla bitumicznego lub węgla z łupin orzechów kokosowych. Dodatkowo, niektórzy producenci poddają węgiel trawieniu kwasem, dzięki czemu zwiększa się zdolność adsorpcji. Wkłady węglowe usuwają z wody zanieczyszczenia organiczne, poprawiają smak i zapach wody, eliminują związki chloru i wiele innych zanieczyszczeń.
  • Odżelaziające: zawierają aktywne złoża redukujące poziom rozpuszczonego w wodzie żelaza.
  • Zmiękczające: zawierają aktywne złoża eliminujące z wody węglan wapnia i magnezu, które to związki odpowiadają za osadzanie się kamienia kotłowego w instalacjach wodnych i sanitarnych oraz w sprzęcie AGD mającym kontakt z wodą.

Centralne urządzenia można podzielić na:centralny zmiękczacz wody - zmiękczanie twardej wody

  • Centralne zmiękczacze: to systemy automatycznego zmiękczania wody. Filtry te dedykowane są przede wszystkim na domy i duże mieszkania oraz zakłady pracy. Gwarantują ciągłą pracę z krótkimi okresami przerw na automatyczną regenerację złoża zmiękczającego. Centralne stacje zmiękczania wody, to najlepsze rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia – mimo dość dużej ceny zakupu, bieżąca eksploatacja jest bardzo tania a skuteczność zmiękczania wody bardzo wysoka. Czołowym producentem urządzeń zmiękczających jest firma Tapworks, a popularne modele urządzeń to: NSC11ED, NSC17ED, NSC25ED i NSTA70UD1.
  • Centralne odżelaziacze: podobnie jak urządzenia zmiękczające, systemy te automatycznie usuwają z wody zanieczyszczenia do których są przeznaczone, czyli żelazo rozpuszczone w wodzie. Żelazo powoduje brunatne zacieki w instalacjach wodnych, na armaturze (zlewozmywaki itp) i ubraniach pranych w wodzie z dużą zawartością żelaza rozpuszczonego. Firma Tapworks oferuje urządzenia TAP960 i TAP1047, będące łatwymi w obsłudze, automatycznymi stacjami odżelaziania wody.
    Urządzenia TAP960 i TAP1047 posiadają dodatkowo możliwość usuwania z wody manganu.

Lampy UV, służą do biologicznej sterylizacji wody. Stosowane są do uzdatniania wody w której występują bakterie, wirusy, cysty, grzyby i inne żywe mikroorganizmy. Dobór lampy UV musi być poprzedzony dokładnym badaniem (laboratoryjnym) wody oraz musi być znane średnie, dobowe zużycie wody.

Promienie UV skutecznie niszczą mikroorganizmy, przy długości fali 253,7nm i natężeniu 3 tys. do 20 tys. mW*sek/cm2, a więc promieniowaniu nie widzialnym dla ludzkiego oka. Skuteczność promieniowania UV na mikroorganizmy, zależna jest od możliwości penetracji komórek przez energię promieni UV, na co wpływ ma m.in. odczyn pH wody oraz zawartość cząstek koloidalnych, powodujących dyspersję i absorpcję promieni.

Promieniowanie UV nie wpływa na skład fizyko-chemiczny wody.

W kolejnym artykule przedstawiamy zakres usuwania bakterii i wirusów z wody w ujęciu bardziej szczegółowym.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra